PRZEMOC W RODZINIE
APLIKACJA MOBILNA "TWÓJ PARASOL"
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji mobilnej “Twój Parasol”, która to stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie (https://twojparasol.com). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa. Aplikacja może być szczególnie przydatna w obecnym czasie –przeciwdziałania COVID-19 zwłaszcza w kontekście utrudnionej komunikacji ze służbami i konieczności zachowania dyskrecji w sprawach przemocy.
Punkt Konsultacyjny
Konsultacje dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz ich rodzin, a także dla ofiar przemocy w rodzinie są prowadzone w co drugą środę w godzinach od 12:30 do 15:30 w budynku Stoszowice 92
Konsultacje psychologiczne: dyżury psychologa trzy razy w miesiącu w czwartki w godzinach od 14:00 do 17:00 w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Stoszowicach 92.
kontakt telefoniczny : 74 816 45 12, 74 816 45 24
Baza teleadresowa podmiotów realizujacych programy korekcyjno-edukacyjne
Ogólnopolska linia pomocy pokrzywdzonym +48 222 309 900 - ulotka
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Więcej informacji znajdziesz klikając na poniższy obrazek:

Akty prawne
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdzialaniu przemocy domowej - tekst ujednolicony (Dz. U. tj. z 2024 poz. 424 z późn. zm.)
Rozporzadzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870);
Procedura niebieskiej karty
Procedura „Niebieskie Karty” to procedura mająca zapewnić bezpieczeństwo osobie doświadczającej przemocy domowej . W ramach tej procedury podejmowane są czynności przez przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania, w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej.
Sposób postępowania w sytuacjach przemocy – zgodnie z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” oraz komentarzem do rozporządzenia
- Wszczęcie procedury następuje w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej – poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”. Następnie formularz przekazuje się do Zespołu Interdyscyplinarnego.
- Podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się na podstawie procedury „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej ani osoby stosującej przemoc domową.
- Wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” dokonuje przedstawiciel podmiotu, który pierwszy powziął informację o sytuacji przemocy w rodzinie.
W związku z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej procedurę może wszcząć:
- pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej,
- funkcjonariusz Policji,
- żołnierz Żandarmerii Wojskowej w sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową;
- pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
- asystent rodziny;
- nauczyciel wychowawca będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
- osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz , pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny;
- przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
- pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; Policji; oświaty; ochrony zdrowia; lub organizacji pozarządowych
Procedura przewiduje dwuetapowy udział osoby dotkniętej przemocą domową, gdzie pierwszy etap, to zetknięcie z przedstawicielami w/w służb, którzy będą zobowiązani wypełnić formularz „Niebieska Karta – A” , a drugi etap to zaproszenie przez grupę diagnostyczno-pomocową na spotkanie i wspólne omówienie dalszych, zintegrowanych działań pomocowych.
- Formularz „Niebieska Karta – A” wypełnia się na podstawie rozmowy z osobą wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy w rodzinie (par.2.1) lub posiadanych informacji (jeśli nawiązanie kontaktu z osobą doznającą przemocy jest niemożliwe)
- W sytuacji braku chęci współpracy osoby doznającej przemocy – należy wszcząć procedurę i podjąć działania motywujące do współpracy – już w ramach procedury Niebieska Karta
- Podczas pierwszego kontaktu z osobą doznająca przemocy należy:
- Przekazać formularz „Niebieska Karta – B” osobie doznającej przemocy po uprzednim wypełnieniu rubryk dotyczących proponowanych instytucji pomocowych.
- W sytuacji braku możliwości kontaktu z osobą doznająca przemocy i odmowy współpracy również należy przekazać formularz „Niebieska Karta – B”– (zaleca się osobiste przekazanie dokumentu, jeśli jest to niemożliwe można to zrobić korespondencyjnie)
- Jeżeli osobą doznającą przemocy domowej jest małoletni, formularz „Niebieska Karta – B”, przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu, albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy domowej. Formularz „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową.
- Generalnie, przy pierwszym spotkaniu, oprócz działań interwencyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą domową, przedstawiciele służb wszczynają procedurę poprzez wypełnienie w obecności takiej osoby formularza „Niebieska Karta – A”, służącego zebraniu niezbędnych informacji o okolicznościach zdarzenia. Formularz gromadzi m.in. dane osobowe osoby doznającej przemocy domowej oraz osoby stosującej przemoc domową, formy stosowanej przemocy, opisu miejsca zdarzenia, okresu trwania sytuacji przemocowych, świadków przemocy domowej, podejmowanych wcześniej działań mających na celu zgłoszenie przemocy domowej itp.
- Działania interwencyjne, o których mowa w par.3 podejmuje przedstawiciel podmiotu wypełniający Formularz „Niebieska Karta – A” (dotyczy to sytuacji nagłych w których występuje zagrożenie życia lub/i zdrowia)
- Zawiadomienia policji lub prokuratury dokonuje osoba inicjująca procedurę NK
- Po wypełnieniu Formularz „Niebieska Karta – A” należy niezwłocznie (7dni – datę wpływu do ZI należy uznać za datę przekazania) przekazać ją do siedziby ZI wraz z wnioskiem o powołanie grupy diagnostyczno-pomocowej ( w aktach należy pozostawić kopię dokumentu).
- Jeżeli podmiotem, który pierwszy otrzymał informację o przemocy jest OPS – pracownik socjalny zawiadamia w ciągu 3 dni (drogą mailową) przedstawiciela policji o wypełnieniu druku Niebieska Karta w danej rodzinie. (adresy mailowe na które należy przekazać informację zostaną podane w najbliższym czasie).
- Jeżeli podmiotem, który pierwszy otrzymał informację o przemocy jest Policja – ZI zawiadamia w ciągu 3 dni pracownika socjalnego o otrzymaniu Formularza „Niebieska Karta – A”
- Po uzyskaniu akceptacji wniosku o powołanie grupy – pracownik socjalny zwołuje spotkanie grupy diagnostyczno-pomocowej (w ciągu 2 tygodni od uzyskania akceptacji członków ZI) uprzednio informując wszystkie osoby wskazane jako skład grupy diagnostyczno-pomocowej wraz z informacją nt. rodziny, której dotyczy problem. Powiadomienia dokonuje osoba powołująca grupę lub lider na poziomie ZTPS
- Przedstawiciel podmiotu, który wypełnił formularz „Niebieska Karta – A” w czasie od wszczęcia procedury do powołania grupy diagnostyczno-pomocowej – podejmuje działania zmierzające do realizacji obowiązków zawartych w rozporządzeniu.
- Po uzyskaniu akceptacji członków ZI należy zwołać posiedzenie grupy diagnostyczno-pomocowej z udziałem osoby doznającej przemocy oraz osoby stosującej przemoc celem uzupełnienia informacji na formularzach „Niebieska Karta – C” i „Niebieska Karta – D”. Osoba doznająca przemocy otrzymuje zaproszenie na spotkanie od pracownika socjalnego. Osoba stosująca przemoc otrzymuje wezwanie na spotkanie od Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.
- Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – C” następuje jedynie na posiedzeniu grupy diagnostyczno-pomocowej i jest obligatoryjną częścią procedury. Niestawienie się na posiedzenie Grupy diagnostyczno-pomocowej osoby doznającej przemocy nie wstrzymuje prac grupy.
- Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – D” powinno nastąpić na posiedzeniu grupy, jednak możliwe jest także wypełnienie go w innym miejscu np. w mieszkaniu.
- UWAGA: spotkania te powinny być zorganizowane w taki sposób, aby osoba doznająca przemocy miała zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa i nie była narażona na spotkanie ze sprawcą. Konieczne jest zadbanie (przed spotkaniem) o dokładne ustalenie zasad rozmowy z przedstawicielami innych służb podczas spotkania z ofiarą przemocy – aby uniknąć zachowań powodujących wtórną wiktymizację osoby doznającej przemocy.
- Dokumentowanie kolejnych przypadków przemocy odbywa się poprzez ponowne wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” (należy także przekazać formularz „Niebieska Karta – B” oraz formularza „Niebieska Karta – C”.
- Zakończenie procedury „Niebieskie Karty” następuje w przypadku:
- ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia, że zaprzestano dalszego stosowania przemocy domowej,
- rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
W przypadku niepotwierdzenia informacji o stosowaniu przemocy domowej grupa diagnostyczno-pomocowa odstępuje od dalszych działań, co jest dokumentowane w formie pisemnej i elektronicznej. Odstąpienie od dalszych działań wymaga udokumentowania w formie protokołu.
Procedura „Niebieskie Karty” przeprowadzona jest niezależnie od innych rodzajów postępowań, w szczególności postępowania karnego, rodzinnego lub cywilnego.
|